Dokonalé spojení romantiky a adrenalinu prospívá tělu

Na první pohled dvě neslučitelné záležitosti. Ale jen na ten první. Díky cestovním kancelářím a zážitkovým firmám jsme totiž dostali šanci skloubit obojí do jednoho dne. Proč bychom měli tyto dva extrémy míchat? A co vlastně je adrenalin? Proč je dobré se po adrenalinovém zážitku zklidnit trochou romantiky?

Na adrenalinu se dobře a snadno „ujíždí“

Nejde o nic jiného, než o obranný mechanismus těla. Adrenalin je hormon, který se vylučuje z dřeně nadledvinek. A jaký je jeho princip ochrany těla? Má za úkol připravit tělo na stresovou situaci. A to v podstatě hlavně zvýšením tlaku a rychlejší dopravou kyslíku a glukózy do tkání. Ale i do mozku. Adrenalin totiž zúží periferní cévy. A to má za následek právě vyšší krevní tlak. Pokyn k vyplavení adrenalinu dá samozřejmě. Na základě vyhodnocení situace. Jakmile se blíží nějaký stres, ať už fyzický nebo psychický, adrenalin se vyplaví okamžitě. Vlivem adrenalinu se pak i rozšíří zornice, abychom lépe viděli. Zrychlí se srdeční činnost a také síla stahu srdečního svalu. Adrenalin je však následován kortizolem, udržuje hladinu glukózy v krvi na dostatečně vysoké úrovni – aby tělu najednou nedošly zásoby a nenastal energetický kolaps. Ovšem adrenalin je též následován endorfinem, tedy hormonem štěstí, který nás mozek a tělo odmění pocitem slasti po prožitých stresových situacích. A po tomhle všichni tak touží. U psychického stresu to ovšem tolik neplatí, tahle odměna totiž nepřichází.

Adrenalin často vyrábíme proti své vůli

Hlavně ve stresových momentech v práci, v rodině, v dopravě, prostě kdekoliv, kde jsme a kde se zrovna děje něco nepříjemného. Anebo kde máme velmi náročný úkol s malou časovou dotací. Dlouhodobá přítomnost adrenalinu v krvi není nijak přínosná. Jak už jsme zmínili, adrenalin je následován kortizolem, který zvyšuje hladinu krevního cukru. Jenže to může časem vést až ke chronicky vysoké hladině cukru, kterou je pak nutné uměle korigovat. Týká se to zejména stresu psychického, po kterém nenásleduje fyzické vybití a spálení přebytečného cukru (útěk před lovícím zvířetem, souboj s vůdcem vedlejšího klanu atd. – ano, adrenalin si neseme od svých předků).

Adrenalinové vybití díky sportům a fyzicky náročnějším zážitkům je dobrá cesta z psychického stresu

A to je ten důvod, proč mnoho lidí vyhledává adrenalinové sporty, náročné fyzické aktivity nebo prstě skvělé adrenalinové zážitky, u kterých se cítí dobře. Tělo je pak nejen odmění endorfinem a díky němu pocitem štěstí a také spoustou energie. Oni totiž tělu i výrazně pomohou se zvládáním stresu v práci i doma. A to se samozřejmě projeví i na celkovém fyzickém stavu, kondici a subjektivním vnímání sebe sama. Nikdo teď už nepochybuje o tom, že tohle je výsledek v podstatě k nezaplacení.

K odplavení adrenalinu pomůže romantika

Když už si bookujete adrenalinový zážitek, spojte ho i s noclehem na zajímavém a romantickém místě v okolí. V nabídce ČD Travel najdete spousty takových míst a ještě vše spojíte s romantickou dopravou vlakem. Třeba historickým. A aby romantika vyšla naplno, nezapomeňte sebe i partnerku nebo partnera vybavit sexy pyžámkem. Tchibo jich má v nabídce vždycky dost. Adrenalin prostě musí z těla ven!